Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021 Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Choć światło ogniskuje się na siatkówce, ulega ono jednocześnie rozproszeniu, przez co pojawia się nieostre widzenie. Przyczyną astygmatyzmu jest najczęściej niesymetryczna budowa rogówki lub soczewki. Wada może mieć różny poziom nasilenia. W wielu przypadkach potrafi bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją metody, pozwalające na korekcję wzroku i normalne widzenie.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem widzi przedmioty i ludzi w sposób zamazany. Nie ważne, czy patrzy ona na obiekty w oddali, jak np. znak drogowy, czy może skupia się na rzeczy znajdującej się blisko jak książka lub ekran telefonu. Ma ona także wrażenie refleksów wokół źródeł światła. Charakterystycznym objawem jest również jednoczesne, ostre widzenie linii poziomych i pionowych. Pojawia się zaburzone wyczucie przestrzeni i nieprawidłowe postrzeganie płaszczyzn. Towarzyszące objawy to bóle głowy i oczu, częste mruganie i mrużenie oczu oraz szybkie męczenie się wzroku. Wada wzroku potrafi być bardzo uciążliwa, są choć przypadki, że jest niewielka i nie wpływa na ostrość widzenia. W przypadku zaburzonego widzenia można ją skutecznie korygować.

Jak korygować astygmatyzm?

Istnieje możliwość, aby pozbyć się astygmatyzmu za pomocą zabiegu laserowego. Najczęściej wadę koryguje się jednak za pomocą soczewek cylindrycznych. Dzięki nim układ optyczny oka skupia światło tak, jakby był kulisty. Pacjent ma do wyboru tradycyjne okulary i soczewki kontaktowe, które działają w ten sam sposób. Wybór należy do pacjenta i jego indywidualnych preferencji. Soczewki wydają się jednak mieć więcej zalet. Przede wszystkim nie zawężają pola widzenia, nie reagują na czynniki atmosferyczne, a także pozwalają na uprawianie sportów i aktywny styl życia. Marka Acuvue opracowała soczewki, które są wyposażone w 4 strefy stabilizacji. Współpracują one z naturalnymi ruchami powiek, a także wykorzystują siłę mrugnięcia do utrzymania soczewki w odpowiedniej pozycji. Posiadają one składnik nawilżający, niwelując ryzyko syndromu suchego oka. Przy okazji chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Więcej informacji znaleźć można na stronie https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm.

Astygmatyzm to rozmyte widzenie na różnych odległościach. W niektórych przypadkach wadę można zmniejszyć, a nawet całkowicie się jej pozbyć za pomocą laserowej korekcji wzroku. W wielu sytuacjach pacjentowi oferuje się odpowiednio dobrane okulary czy soczewki kontaktowe, które poprawiają ostrość widzenia.

usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski