Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś

Mycie i czyszczenie parkietu – porady

6 maja 2022


Drewno to wytrzymały i trwały materiał, który jednocześnie jest dość wrażliwy na oddziaływanie zbyt duże ilości wody oraz niewłaściwie dobranych preparatów czy narzędzi czyszczących. Z tego względu, zadbanie o odpowiednią pielęgnację i czyszczenie parkietów drewnianych jest niezwykle ważne dla ich nieskazitelnego wyglądu przez długi czas. Jak czyścić parkiet i na jakie środki czyszczące do drewnianej podłogi warto się zdecydować? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci zadbać o parkiet!

Praktyczne wskazówki, czyli jak zadbać o drewniany parkiet?

Drewniana podłoga to element, który stanowi ponadczasową i niezwykle uniwersalną ozdobę każdego wnętrza. Chcąc zadbać o jej nieskazitelny wygląd warto, więc zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą przeciwdziałać powstawaniu uszkodzeń i przedwczesnemu zużyciu ułożonego parkietu.

– Zabezpieczenie parkietu lakierem lub olejem

Zabezpieczenie drewnianej podłogi należy zadbać o nałożenie na nią lakieru lub oleju, co pozwoli na podniesienie trwałości, wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zabezpieczone drewna pozwala na znacznie łatwiejsze utrzymanie czystości w mieszkaniu, ponieważ do lakierowanej czy olejowanej podłogi nie przywiera brud i kurz, a wszelkie powstałe zanieczyszczenia można usunąć w bardzo prosty sposób.

– Regularne odkurzanie

Kluczowym element pielęgnacji drewnianego parkietu jest jego regularne odkurzanie, ponieważ gromadzenie się zanieczyszczeń w postaci piasku czy okruchów może prowadzić do uszkodzenia podłogi i powstawania rys. Warto zadbać, aby zanieczyszczenia z parkietu były usuwane nawet kilka razy w tygodniu przy pomocy odkurzacza wyposażonego w końcówkę z miękkim włosiem.

– Ułożenie wycieraczki, maty lub dywaniku przy wejściu do domu

Uniknięcie gromadzenia się większej ilości zabrudzeń jest możliwe poprzez ułożenie przy wejściu do mieszkania wycieraczki, maty lub dywaniku, na którym będą oczyszczane buty. Pozwoli to uchronić warstwę wierzchnią parkietu przed niszczeniem.

– Podklejenie mebli

Podklejenie mebli przy pomocy specjalnych filcowych podkładek to doskonałe rozwiązanie pozwalające na uniknięcie powstawania rys przy przesuwaniu ich po drewnianej podłodze.

– Szybkie reagowanie na zabrudzenia

W przypadku powstania zabrudzenia warto zareagować jak najszybciej i usunąć powstałą plamę ręcznikiem papierowym, a następnie zmyć pozostałość wilgotną szmatką.

– Mycie podłogi

Zadbanie o czystość parkietu wymaga także wykonywania mycia podłogi na mokro, które można przeprowadzić przy pomocy specjalnych preparatów myjących przeznaczonych do drewnianych podłóg lakierowanych lub olejowanych. Mycie parkietu warto przeprowadzać przy pomocy dobrze wyciśniętej szmatki lub odpowiedniego mopa, który zagwarantuje wysoki poziom czystości.

Jak umyć parkiet?

Mycie parkietu to kwestia budząca wiele wątpliwości wśród posiadaczy drewnianych parkietów, którzy często obawiają się, że mycie podłogi na morko może prowadzić do uszkodzenia jej powierzchni poprzez zbyt dużą ilość wilgoci czy obecność silnych detergentów w płynie do podłóg. Dlatego chcąc zachować swój parkiet w idealnym stanie, warto zadbać o to, aby podłoga drewniana była myta przy pomocy odsączonej szmatki lub mopa oraz specjalnych środków przeznaczonych do drewna. Z kolei, wybierając środki czyszczące należy sięgać po produkty dedykowane do podłóg o określonym wykończeniu – do parkietów lakierowanych zaleca się stosowanie środków chemicznych bez dodatków tłuszczu, a w przypadku parkietów olejowanych środków bazujących na preparatach tłuszczowych.

Mop do czyszczenia parkietu – jaki wybrać?

Mop to niezwykle ważny element wpływający na efektywne i bezpieczne mycie drewnianych podłóg. Chcąc zadbać o nienaruszony stan parkietu warto, więc zaopatrzyć się w dobrej jakość sprzęt zapewniający wysoki poziom czystości i wygody podczas użytkowania. Na rynku dostępnych jest szereg propozycji, wśród których aktualnie największą popularnością cieszą się mopy bioniczne, takie jak Hizero Bionic Mop: http://sternapolska.pl/produkty/hizero/223-hizero-4-in-1-bionic-mop. Propozycja od marki Hizero to doskonały wybór dla wszystkich osób poszukujących idealnego urządzenia do zamiatania, mycia na mokro, wycierania oraz samooczyszczenia. Hizero Bionic Mop to nowoczesne urządzenie o szerokim zakresie zastosowań, które doskonale sprawdza się na odmiennych powierzchniach przy usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń.

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie ozdoby do domu wybrać
Nawilżacz ewaporacyjny

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nawilżacz ewaporacyjny