Skóra każdego rodzaju i w każdym wieku potrzebuje różnych zabiegów, by mogła zachować zdrowie i piękny wygląd, a także gwarantowała komfort. Najbardziej wymagająca jest oczywiście skóra twarzy, gdyż jest też najmocniej narażona na wpływ szkodliwych czynników. Z tego powodu trzeba ją między innymi dobrze nawilżać, ale nie mniej ważnym zabiegiem jest oczyszczanie.
Oczyszczanie twarzy – na czym to polega?
Proces ten należy rozumieć dwojako. Ważne jest przede wszystkim mycie, mające na celu usuwanie zwykłych zabrudzeń, które gromadzą się w ciągu dnia, ale i w nocy. W dzień jest to przede wszystkim kurz i nadmiar sebum, a także kosmetyki, zaś w nocy – głównie tłuszcz. Z tego powodu niezbędne jest mycie twarzy rano i wieczorem, przy czym wieczorne mycie, związane z demakijażem, musi być niezwykle dokładne. Kluczem jest zastosowanie dobrego preparatu do usuwania resztek makijażu, gdyż położenie się spać z jego resztkami na skórze jest jednym z najgorszych działań, jakie można wyrządzić swojej cerze.
Czasem jednak mycie jest też dla niej obciążeniem, związanym głównie z jej wysuszaniem, a nawet podrażnianiem. Jeśli skóra po myciu czy demakijażu jest niemiło ściągnięta i piecze, jest to znak, że koniecznie trzeba zmienić kosmetyk do mycia. Bardzo dobrze sprawdzają się coraz popularniejsze w tym zakresie olejki.
Oczyszczanie to jednak także dogłębne usunięcie zanieczyszczeń: mas rogowych zalegających w porach skóry oraz odblokowanie porów. Jest to znacznie bardziej zaawansowany zabieg, wymagający określonych działań i zastosowania kosmetyków lub nawet sprzętów.
Jak dogłębnie oczyścić skórę?
Na rynku nie brakuje preparatów do codziennego mycia, jak pianki i żele, które obiecują dogłębne oczyszczanie i odblokowanie porów przy każdym myciu. Ich stosowanie może być dobrym wyborem (o ile nie wysuszają i nie podrażnią), ale zwykle to za mało. Silnego i systematycznego oczyszczania potrzebują zwłaszcza osoby o skórze tłustej oraz mieszanej, ponieważ za zablokowanie porów i ujść gruczołów łojowych odpowiada nadmiar sebum, łączący się z martwymi komórkami naskórka, brudem i kosmetykami.
Konieczne jest zatem stosowanie oczyszczających masek. Bardzo dobrze działa na przykład detoksykujący węgiel. Świetnie będzie przy tym przed wykonaniem takiego zabiegu zrobić parówkę, która rozpulchni skórę i otworzy pory.
Ogromne znaczenie mają też oczywiście peelingi, które powinno się wykonywać co 2-3 dni. Można wybrać peeling enzymatyczny, mający postać kremu, którego składniki rozpuszczają martwe komórki skóry i zanieczyszczenia. Mechaniczny zaś ma drobinki, które ścierają naskórek. Pochodzą one na przykład ze zmielonych pestek owoców.
Oczyszczanie cery u kosmetyczki
W przypadku, gdy problemy z cerą dają się we znaki – jest ona silnie zanieczyszczona, mocno się przetłuszcza czy naskórek szybko rogowacieje, co prowadzi do powstawania zaskórników i wyprysków, można rozważyć poddanie się zabiegowi oczyszczającemu w salonie kosmetycznym czy nawet gabinecie medycyny estetycznej. Do wyboru jest wiele metod, między innymi peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja, mające dość podobne działanie – ścierające wierzchnią warstwę naskórka za pomocą specjalnej głowicy. Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest peeling chemiczny, polegający na nałożeniu na skórę silnie działającego preparatu. Następstwem tego jest mocne złuszczanie się skóry przez następne kilka dni (wobec czego może ona nie wyglądać najlepiej – trzeba zatem znaleźć na to odpowiedni czas), a w efekcie – jej bardzo mocne, dogłębne oczyszczenie.