Wrastający paznokieć to poważny problem, który nie tylko rzutuje na wygląd stóp, lecz także powoduje nieustanny ból i trwały dyskomfort psychiczny. Na szczęście z tą przypadłością da się walczyć, a pomoże w tym dobra maść na wrastające paznokcie.
Przyczyny wrastania paznokci
Po pierwsze jej źródłem są geny. Chodzi o to, że skłonność do tej właśnie przypadłości może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Po drugie wrastający paznokieć to najczęściej pochodna tego, że w trakcie obcinania wał paznokciowy został istotnie uszkodzony i po części stąd się biorą uciążliwe dolegliwości bólowe.
Po trzecie zbyt krótkie obcięcie paznokci również może skutkować ich wrastaniem. Po czwarte za proces ten jest także odpowiedzialna grzybica. To ona sprawia, że paznokieć staje się twardy, przez co trudno go spiłować, a tym bardziej oczyścić. Po piąte winą za wrastające paznokcie można również obarczyć zbyt ciasne skarpetki lub buty z bardzo wąskimi noskami.
Jakie są najczęstsze metody leczenia wrastających paznokci?
Po pierwsze zaleca się ostrożność i rozsądek podczas ich obcinania. Szczególnie trzeba uważać na to, by zbyt krótko nie wyciąć paznokci i aby nie uszkodzić ich brzegów, bo to może skutkować dolegliwościami bólowymi z ich strony. Po drugie paznokcie, które wrastają, leczy się również chirurgicznie.
Przed wdrożeniem leczenia chirurgicznego, stosuje się u pacjentów zaplanowaną wcześniej antybiotykoterapię. Newralgiczną zmianę na paznokciu można też przy pomocy lasera. Niemniej nie daje on pewności, iż wrastające paznokcie znowu się nie pojawią.
A co może zdziałać dobra maść na wrastające paznokcie?
A choćby i to, że nadwrażliwy na czynniki zewnętrzne paznokieć przestaje nieustannie boleć. Po drugie, dzięki maści paznokieć stanie się miękki i łatwiej go będzie potem spiłować. Po trzecie maść apteczna sprawi, że zmiany grzybicze na paznokciu zaczną się cofać i zajmować coraz mniejszy obszar. Po czwarte to dzięki owej maści paznokcie staną się mniej podatne na wszelkiego rodzaju deformacje i zniekształcenia, wywołane ich złym obcięciem.
W jakiej formie powinna być nakładana maść na wrastające paznokcie?
Najlepiej, żeby miała konsystencję żelu i była przezroczysta. A to dlatego, że będzie w takim wypadku lepiej się wchłaniać i rozsmarowywać. A przy okazji nie pobrudzi też skarpet ani innych ubrań. Po drugie, gdy maść będzie miała konsystencję żelu – znacznie wygodniej będzie nałożyć jej drugą warstwę. By paznokieć był zdrowy i pozbawiony grzybicy, należy w odpowiedni sposób nałożyć na niego dwie warstwy leczniczej maści.
A co, gdy wrastanie paznokci jest jeszcze w początkowym stadium?
Wtedy można najpierw udać się do salonu kosmetycznego i poddać się tak zwanemu formowaniu kształtu paznokcia. Zabieg ten bazuje na tym, że na paznokieć zakłada się specjalną klamrę, która ma pomóc w jego prawidłowym wzroście. Wspomniana klamra to tak naprawdę najmniej inwazyjna metoda korekcji kształtu paznokcia. Równie przyjemne dla paznokci bywa także moczenie ich w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Dzięki nim stają się one miękkie i bardziej plastyczne, przez co prościej je skracać.