Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak radzić sobie z zakwasami na łydkach?

8 grudnia 2020


Z pewnością wielu z nas niejednokrotnie miało do czynienia z charakterystycznym bólem w łydkach, występującym najczęściej po intensywnym treningu. Są to tzw. zakwasy na łydkach. Czym zatem są spowodowane i jako sobie z nimi radzić?

Przyczyny zakwasów

Podczas intensywnego treningu wytwarzany jest tzw. kwas mlekowy, zgromadzony w mięśniach. Transportowany jest on do wątroby, gdzie zostaje przekształcony w glukozę i wykorzystywany jest jako źródło energii. To właśnie on jest przyczyną zakwasów w łydkach, czego skutkiem są trudności z poruszaniem się, mrowienie w mięśniach i ból. Występuje on około 2 godziny po zakończeniu wysiłku i często mylony jest z potreningowym bólem mięśniowym. Jednak najczęściej zakwasy odczuwamy następnego dnia, co jest spowodowane mikrouszkodzeniami mięśni umożliwiającymi przystosowanie się do określonego wysiłku. Najczęściej ból znika samoistnie po kilku dniach, jednak istnieją także skuteczne sposoby na szybszą rekonwalescencję, a nawet zapobieganie zakwasom przed treningiem.

Sposoby na zakwasy na łydkach

Zapobiec zakwasom można na wiele sposobów. Jednym z nich jest czas na regenerację i odpoczynek. Nie należy trenować w trakcie odczuwania dyskomfortu w łydkach, ponieważ może to zaostrzyć objawy, a także doprowadzić zmęczony mięsień do kontuzji.
Ponadto warto rozmasować zmęczone miejsce. Można do tego użyć specjalnego rolleru lub kostek lodu, które przynoszą ulgę oraz pomagają zmniejszyć dolegliwości. Masaż usprawnia krążenie, a także rozluźnia spięte mięśnie łydek, co sprawia, że odczuwamy ulgę.

Warto również zastosować proste ćwiczenia rozciągające, które mogą zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Przykładem może tu być stawanie na przemian na pięcie i na palcach oraz krążenia kolanami czy stopami.
Kolejny domowy i prosty sposób to krótka kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendowego, który ma właściwości relaksujące i odprężające.
W przypadku, gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można zastosować dostępne w aptekach maści i żele rozgrzewające oraz przeciwbólowe. Substancja aktywna po wniknięciu pod skórę uśmierza ból, a także pomaga pozbyć się nadmiaru zalegającego kwasu mlekowego.

Wszystkie wymienione sposoby są skuteczne już po pojawieniu się zakwasów na łydkach. Pamiętać jednak należy o profilaktyce, dzięki czemu nie będziemy musieli zmagać się z bólem po intensywnym wysiłku. Warto zatem dbać o prawidłową gospodarkę witamin i składników mineralnych w organizmie, wobec czego należy przyjmować odpowiednią ilość magnezu, który odpowiada za skurcz mięśni. Ponadto ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Istotną kwestią jest także, by nie zapominać o właściwej rozgrzewce przed treningiem oraz rozciągnięciu mięśni bezpośrednio po jego zakończeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nierozciągnięte mięśnie są bardziej podatne na skurcze i kontuzje.
Najważniejsze jest jednak, by trenować regularnie. Systematyczność bowiem nie tylko może uchronić nas przed zakwasami, lecz przede wszystkim tylko regularne treningi przynoszą oczekiwane efekty.

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski