Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak walczyć z trądzikiem?

27 listopada 2020


Trądzik to powszechna przypadłość wieku dojrzewania – nie cierpią na nią tylko nieliczne osoby, które mogą uważać się za szczęściarzy. Niestety, choroba ta wcale nie dotyczy tylko osób znajdujących się w okresie pokwitania. Może przeciągnąć się na kolejne lata lub w dojrzałym wieku, na przykład około 30. roku życia, dotknąć osoby, które do tej pory cieszyły się nieskazitelną cerą. W obu przypadkach walka z nią jest bardzo trudna, ale tzw. trądzik dorosłych jest zdecydowanie bardziej uciążliwy.

Liczne przyczyny

Istnieje wiele czynników wywołujących tego rodzaju zmiany na skórze, objawiające się nie tylko wypryskami, ale też grudkami, cystami, ropnymi naciekami, nadmiernym przetłuszczaniem i zaskórnikami. To powoduje, że jest to zjawisko tak częste, a przy tym trudno jest z nim walczyć, gdyż nieraz trzeba byłoby wyeliminować wiele przyczyn. Nierzadko też nie można określić powodów pojawienia się problemów ze skórą, zwłaszcza w wieku dorosłym – u nastolatków jest to przede wszystkim burza hormonów, ale do niedoskonałości skóry przyczyniają się też takie czynniki jak niezdrowa dieta czy stres. Ogromną rolę odgrywa też pielęgnacja i to właściwie ona w znacznej mierze decyduje o tym, jak będzie wyglądała skóra.

Warto dbać o cerę

Nawet jeśli nie ma się wielkich kompleksów z powodu trądziku, na przykład uważając, że wraz z wiekiem dojrzewania problem zniknie sam (choć, jak widać, nie zawsze tak jest), istnieje wiele powodów, dla których warto z nim walczyć, stosując przede wszystkim odpowiednią pielęgnację cery. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że czasami takie zmiany skórne pozostawiają ślady, których nie da się pozbyć. Blizny po trądziku są wysoce nieestetyczne i mogą nawet towarzyszyć przez całe życie. Obecnie znane są jedynie metody medycyny estetycznej, które pozwalają się ich pozbyć. Jest to przede wszystkim laser, a więc rozwiązanie dość kosztowne, tym bardziej, że zwykle trzeba poddać się kilku zabiegom. W pewnym stopniu pomóc może też mikrodermabrazja, jednak jej działanie jest dość łagodne.
Śladami po trądziku mogą być również nieestetyczne przebarwienia, które także są niemożliwe do usunięcia domowymi metodami.

Pielęgnacja to klucz

W walce z niedoskonałościami skóry pomóc może wyeliminowanie czynników, które to powodują. Będzie to na przykład unikanie stresu, stosowanie odpowiedniej diety (ubogiej w potrawy pikantne, a bogatej w cynk), unikanie używek czy wysypianie się – nawet to ma znaczenie. Poza tym u dorosłych czasem niezbędne jest uregulowanie gospodarki hormonalnej – u kobiet zwykle poprzez zastosowanie środków antykoncepcyjnych. Najważniejszą rolę odgrywa jednak pielęgnacja. Trądzikowi towarzyszy nadmierne przetłuszczanie się skóry, a tłuszcz, mieszając się ze złuszczonym naskórkiem oraz brudem, jaki w naturalny sposób gromadzi się na powierzchni skóry, zatyka ujścia gruczołów łojowych. To powoduje zaskórniki oraz rozwijanie się w nich stanu zapalnego, wobec czego pojawiają się wypryski czy ropne nacieki.

Bardzo wielkim błędem popełnianym przez osoby mające takie problemy, ale też producentów kosmetyków, a nawet leków, jest silne wysuszanie cery poprzez stosowanie produktów na przykład na bazie alkoholu. Skóra broni się przed tym, przetłuszczając się jeszcze mocniej.

blizny po tradziku (brak polskiego znaku – dodałam w treści)

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ekologiczny kalendarz Lediberg
akcesoria do tworzenia słodkich arcydzieł
karabin warto kupić do celów sportowych

Jesteś zainteresowany reklamą?

karabin warto kupić do celów sportowych