Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czym właściwie jest aktywny tryb życia?

24 grudnia 2020


Żyjemy w czasach, kiedy mnóstwo ludzi żyje niezdrowo. Źle i nieregularnie jadają, mało śpią, pracują całymi dniami, odpoczywają siedząc lub leżąc – innymi słowy działają wbrew ludzkiej naturze. Do czego to doprowadza? Do wielu chorób, jak np. cukrzyca, czy otyłość, ale i do stanów depresyjnych lub przed depresyjnych. Aby temu wszystkiemu zapobiec, warto prowadzić aktywny tryb życia.

Co w pierwszej kolejności?

Jeśli praca powoduje to, że ktoś nie ma czasu na
– sen,
– zdrowe, rozsądne jedzenie o regularnych porach,
– hobby pozwalające się oderwać od codziennych problemów,
– trochę aktywności fizycznej: spacer, siłownię, rower, basen itp.,
– rodzinę,
pora na zmianę pracy.
Nawet najlepszy zarobek nie wynagrodzi strat w pozostałych sferach życia. Jeżeli ta konkretna praca jest dodatkowo dla kogoś pasją, przydałoby się jednak przemyśleć to i owo, jak np. priorytety i zdroworozsądkowe podejście do jednej ze swoich namiętności.

Aktywny tryb życia, to znaczy co?

Wielu osobom określenie to kojarzy się z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Nie musi to być sport, ale np. chodzenie tam, gdzie się da piechotą lub korzystając z roweru. To Codziennie chociaż pół godziny na aktywność fizyczną, także w brzydką pogodę. Wtedy można poćwiczyć choćby w domu. Oczywiście przy wyborze tego typu aktywności, należy jej rodzaj, szybkość i natężenie dostosować do swojego wieku i stanu ogólnego. To wszystko jest szczególnie istotne, gdy ktoś ma tzw. siedzącą pracę – np. typowo biurową, kiedy w ciągu 8-godzinnej dniówki przynajmniej 6 godzin spędza się na siedząco, przed komputerem.

A o co jeszcze chodzi?

Czyli warto zadbać o trochę ruchu każdego dnia. Ale co jeszcze można określić mianem aktywnego trybu życia? Choćby rodzaj zainteresowań. Można poświęcić np. co któryś dzień na pójście do muzeum, zwiedzenie ciekawych zakątków swojego miasta lub wyjazd za miasto. A może choć jeden weekend w każdym miesiącu spędzić w innym mieście, w którym do tej pory nigdy się nie było? W ten sposób wiele osób poznaje świat.

Także aktywność umysłowa

Często łączy się ona w ten, czy inny sposób z aktywnością fizyczną i wspólnym spędzaniem czasu z rodziną i znajomymi. Mogą to być gry dla kilku osób, wspólne wypady do kina, parku, czy innego miejsca związanego z rozrywką dla ludzi w różnym wieku.

Seniorów to też dotyczy!

Często zdarza się tak, że ktoś przechodzi na emeryturę i chce odpocząć – od zgiełku, tłumów ludzi, regularności typowej dla osoby pracującej przynajmniej 5 dni w tygodniu na etacie. Jednak ów odpoczynek dość szybko przekształca się w szarą codzienność i zamknięcie się w swoich czterech ścianach. A przecież nie o to chodzi. Kiedy ktoś staje się panem swojego czasu, może mieć problemy z właściwą jego organizacją. W efekcie może popaść nawet w depresję i mieć poczucie, ze jest nikomu niepotrzebny. Aktywny tryb życia osoby starszej to po prostu niespoczywanie na laurach, to wciąż otwarta głowa na nowości, szukanie nowych zainteresować i pielęgnowanie dotychczasowych. I – oczywiście – świadomość, że żyjąc dla siebie, żyje się też dla innych.

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski