Nietrzymanie moczu to dość częsta przypadłość u osób w podeszłym wieku. Ma to związek z chorobami pojawiającymi się w jesieni życia i przyjmowaniem niektórych leków, a także z osłabieniem mięśni, w tym mięśni Kegla, które pozwalają na zatrzymanie strumienia moczu. Seniorzy niejednokrotnie wstydzą się tej dolegliwości i nie zgłaszają jej lekarzowi, a niesłusznie. Nietrzymanie moczu można leczyć w każdym wieku, są też dostępne nowoczesne środki higieniczne zapewniające wygodę i dyskrecję. Co więcej, na środki pomocnicze na nietrzymanie moczu można otrzymać refundację z NFZ.
Majtki dla seniorów – kiedy stosować majtki chłonne?
Majtki chłonne dla seniorów to dobry wybór przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu. Można je zakładać także na noc, jednak przy nieco bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu warto rozważyć stosowanie na noc pampersów dla dorosłych, ponieważ są one bardziej chłonne i dają wyższy stopień ochrony przed przeciekaniem. Tym samym gwarantują spokojniejszy sen, bez konieczności wybudzeń i wizyt w toalecie.
Nie ma powodu, by krępować się noszenia majtek chłonnych. Są one w zasadzie niewidoczne pod ubraniem, a od zwykłej bielizny różnią się tylko tym, że mają wkład chłonny. Nikt z otoczenia nie zorientuje się, że senior je stosuje, jemu samemu zaś majtki chłonne zapewnią komfort zarówno fizyczny, ponieważ skutecznie chronią przed wilgocią, jak i psychiczny – nie trzeba bowiem obawiać się kompromitujących plam na odzieży lub przykrego zapachu. Majtki chłonne, podobnie jak inne produkty TENA na nietrzymanie moczu, mają system kontroli zapachu, który skutecznie chroni przed powstawaniem nieprzyjemnej woni. System kontroli wilgotności chroni zaś przed przeciekaniem i utrzymuje wilgoć z dala od skóry, nawet przez wiele godzin.
Majtki chłonne dla seniorów – czy możliwa jest refundacja na NFZ?
Seniorzy, podobnie jak inne osoby cierpiące na nietrzymanie moczu, mogą starać się o refundację majtek chłonnych, pampersów dla dorosłych i innych środków higienicznych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu. Należy w tym celu udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wypełnienie wniosku na specjalnej cyfrowej platformie eZWM. Nie wymaga to żadnych dodatkowych formalności, a refundacja może stanowić sporą pomoc dla domowego budżetu seniora.
Warto też porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia nietrzymania moczu. Jest wiele sposób leczenia tej dolegliwości, a podeszły wiek pacjenta nie jest w tym zazwyczaj przeszkodą. Zanim leczenie zacznie przynosić rezultaty, warto jednak nadal prowadzić aktywne życie, bez obawy, że otoczenie zorientuje się, jaka przypadłość trapi seniora.
Majtki chłonne dla seniorów – jak je właściwie dobrać?
Majtki chłonne dobieramy tak jak rozmiar zwykłej bielizny; dostępne są rozmiary od S do XL. Majtki chłonne nie powinny być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Kolejna kwestia to stopień chłonności wkładu. Dobieramy go zależnie od stopnia nasilenia nietrzymania moczu.