Warto słuchać swojego organizmu, który na bieżąco wysyła nam informacje o tym, że nie wszystko z nim w porządku. Niektóre są bardzo subtelne i trudne do dostrzeżenia. Inne, takie jak na przykład pojawiający się ból, mogą być ostre i mocne. Nie warto ich bagatelizować, bo zwyczajnie może się to źle skończyć. Nawet jeżeli coś nas tylko pobolewa, nie dając się mocno we znaki, powinniśmy zdiagnozować przyczynę bólu.
Ból ostry czy rozlany
Lekarze rozróżniają różne rodzaje bólu. Dla zwykłego Kowalskiego prosty podział na ból ostry oraz rozlany, mało intensywny, powinien być wystarczający. A zatem czasami coś zaczyna boleć nas nagle, intensywność bólu jest naprawdę wysoka i narasta. Kłuje nas w jednym konkretnym miejscu, co może oznaczać na przykład to, że w jakimś organie wewnętrznym pojawiło się zapalenie. Stan zapalny najczęściej łączy się też z podwyższoną temperaturą, powinien nas zaalarmować i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Trzeba też przyznać, że taki ból jest dosyć męczący i zwyczajnie trudno go znieść. Zwykle ludzie są zmobilizowani i zmotywowani do kontaktu z lekarzem, bo nie mogą zwyczajnie funkcjonować, żyć tak jak wcześniej. Muszą ograniczyć aktywność, często nie są w stanie wyjść do pracy czy podołać różnym codziennym rolom. Tymczasem ból rozlany nie jest tak intensywny. Generalnie można z nim funkcjonować nawet przez długi czas, dlatego też ludzie niejednokrotnie do tego bólu się przyzwyczajają i nie diagnozują przyczyny. Może to doprowadzić do tego, że rozwinie się jakaś naprawdę groźna choroba. Absolutnie nie można bólu rozlanego i mało intensywnego bagatelizować.
Ból w lewym boku co może oznaczać
Co może oznaczać ból w lewym boku? Warto wiedzieć o tym, że narządy wewnętrzne, które mogą dawać objawy w postaci bólu w lewym boku, to między innymi trzustka, śledziona, ale też nerki, a nawet płuca. Dlatego też diagnozowanie na własną rękę tego, co się z nami dzieje, nigdy nie jest dobrym tropem. Nie każdy wie o tym, że problemy z płucami, między innymi tak bardzo groźne praktycznie bezobjawowe zapalenie płuc, może też być sygnalizowane poprzez ból i kłucie w lewym boku. Śledziona czy trzustka, które są jednymi z najważniejszych organów wewnętrznych, bez których nie da się żyć, również często pobolewają, odczuwamy wtedy kłucie z lewej strony.
Jeżeli pojawia się ono na przykład po spożyciu jakiegoś rodzaju posiłku, może być to wskazówką dla nas, by bardziej przyjrzeć się swojej diecie i trochę ją zmodyfikować. Boląca trzustka po ciężkostrawnych posiłkach to dolegliwość, która dotyczy bardzo wielu osób w późniejszej dorosłości. Jeżeli ból jest mało intensywny i towarzyszy nam przez cały czas, a jednocześnie zauważamy u siebie zmęczenie, utratę kilogramów, absolutnie powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Potrzebne będą badania. Na początku lekarz wykona USG jamy brzusznej, a jeżeli na obrazie USG pojawią się jakieś niepokojące obrazy, skieruje nas na dalszą diagnostykę. Poza tym sporo ważnych wyników można również uzyskać z badań krwi.