Występowanie mimowolnych skurczy mięśni może być przyczyną błahą i wynikającą z niedoboru magnesu lub potasu. Jednak czasami takie skurcze mogą oznaczać początki poważnej choroby, typu choroba Parkinsona lub zanikowe stwardnienie boczne. Zależnie od przyczyny, skurcze obejmują różne partie ciała. Mogą pojawić się na twarzy, obejmować kończyny górne i dolne oraz tułów.
Mimowolne skurcze mięśni nigdy nie powinny być zlekceważone i zawsze, w przypadku ich występowania trzeba skonsultować się z lekarzem.
Podstawowe braki w organizmie
Najczęściej przyczyną powstawania mimowolnych skurczy mięśni jest brak w organizmie określonej ilości: wapnia, potasu, witaminy B i magnesu. Wszystko to może być za sprawa wypijania zbyt dużych ilości kawy, ponieważ kawa wszystkie te pierwiastki idealnie wypłukuje z organizmu. Dlatego też fani kawy powinni dodatkowo przyjmować określone suplementy diety, które nadrobią braki. Innym powodem może być również zła dieta, zbyt duże ilości alkoholu, ciągły kac.
Ponadto do mimowolnych skurczy mięśni przyczynić się też może ciągłe eksploatowanie organizmu, na przykład poprzez przetrenowanie go.
Czasami przypadłość ta występuje w trakcie zasypiania i najczęściej wtedy dotyczy dzieci i niemowląt.
Objaw choroby
Mimowolne skurcze mięśni mogą być objawem poważnej choroby. Wtedy potrzebna jest konkretna diagnostyka, ponieważ bez niej trudno jest stwierdzić, jaka jest przyczyna ich występowania. Dlatego w przypadku, gdy dieta jest prawidłowa, organizm nie jest przemęczony i przyjmuje się odpowiednie suplementy, a mimo to tego typu skurcze wciąż się pojawiają trzeba zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Zlecone podstawowe badania pomogą stwierdzić, czy nie zachorowaliśmy na:
– chorobę Parkinsona,
– pląsawicę Huntingtona,
– stwardnienie zanikowe boczne.
Jak leczyć mimowolne skurcze mięśni?
W przypadku poważnych chorób, leczenie schorzenia jest żmudne i trwa tyle co dana choroba. Najczęściej powyższe choroby można tylko zaleczyć, a nie wyleczyć i dlatego zmniejszenie takich skurczy dzieje się w wyniku zaleczenia danej, poważnej choroby.
Natomiast skurcze niezwiązane ze stałym stanem chorobowym można leczyć przez rehabilitację, odpowiednie masaże, suplementy diety czy poprzez opracowanie odpowiedniej diety. Mimowolne skurcze są uciążliwe, pojawiają się nagle i są strasznie bolesne. Lepiej jest więc je zwalczać.
Dany masaż przeciwdziała napięciom mięśni, poprzez polepszenie ich ukrwienia oraz ich pobudzenie. Ponadto masowanie likwiduje przykurcze, działa przeciwbólowo na mięśnie i stawy i znacznie rozluźnia tkanki mięśniowe. Pamiętać trzeba, że skurcze występują w różnych partiach ciała i to one powinny być masowane.
Dobrze też jest poznać odpowiednie ćwiczenia, których zadaniem jest rozciąganie mięśni.
Skurcze mimowolne mięśni są też odczuwalne przez kobiety będące w ciąży. Najczęściej są to skurcze mięśni łydek. Najczęściej pojawiają się one w nocy i ich przyczyną jest utrudniony odpływ krwi z nóg do serca. Zdarza się, że przyczyną tych skurczy są braki odpowiednich minerałów w organizmie ciężarnej.