O konieczności dbania o stopy wiele kobiet przypomina sobie dopiero wtedy, gdy robi się na tyle ciepło, iż sięgają po odkryte obuwie. Wówczas nierzadko okazuje się, że ich stopy są żółte od zrogowaceń i mają mocno wysuszoną skórę. Najprościej wówczas jest udać się do kosmetyczki na zabieg pedicure, jednak to nie wystarczy – o stopy należy dbać przez okrągły rok, a poza sezonem letnim jest to nawet ważniejsze – ze względu na noszenie zakrytego obuwia, co jest dla stóp sporym wyzwaniem.
Uniknąć problemów
Na stopach spoczywa wielki ciężar, i to dosłownie – dźwigają one całą masę ciała. W dodatku ich budowa sprawia, że nie mają lekko i są narażone na występowanie wielu problemów, które początkowo są tylko uciążliwe czy nieestetyczne, ale szybko mogą przerodzić się w poważniejsze problemy, z grzybicą na czele. Konieczna jest zatem odpowiednia i systematyczna pielęgnacja, nie tylko wtedy, gdy nosi się sandałki czy klapki. Wtedy zresztą większość kobiet skupia się głównie na wyglądzie paznokci, gdy tymczasem skóra stóp potrzebuje o wiele więcej troski. Inaczej może mocno się wysuszać, rogowacieć, a nawet pękać, co dotyczy zwłaszcza pięt i niestety otwiera drogę bakteriom chorobotwórczym oraz grzybom.
Nawilżanie jest niezbędne
Stopy mają niewiele gruczołów łojowych, dlatego są silnie narażone na wysuszanie. Niestety, wiele osób zapomina o ich nawilżaniu – jest to potrzebne tak samo jak w przypadku wszelkich innych części ciała. Po dobry krem, na przykład z mocznikiem, powinno się sięgać każdego dnia. Zapobiegnie to nieprzyjemnemu uczuciu ściągnięcia skóry, a także jej wysuszaniu się i nadmiernemu rogowaceniu, jak również pękaniu pięt.
Ważne złuszczanie
Wydaje się jednak, że najważniejszym zabiegiem dotyczącym stóp jest złuszczanie, czyli pozbywanie się martwego naskórka. Warto robić to na bieżąco, w miarę pojawiania się tego problemu, gdyż pozwoli to cieszyć się miękką i gładką skórą, bez brzydkich zażółceń, które bardzo źle świadczą o właścicielce. Stosować można peelingi, ale większość osób wybiera złuszczanie mechaniczne – za pomocą pumeksu lub tarki. Zgrubień i zrogowaceń lepiej jest nie wycinać, gdyż można się zranić, a przede wszystkim powoduje to, że naskórek narasta jeszcze mocniej, więc poradzenie sobie z nim jest jeszcze trudniejsze.
Jak dbać o stopy, które nadmiernie się pocą?
Pocenie się stóp to częste zjawisko, niezwykle uciążliwe, krępujące, nieprzyjemne, a także mogące przyczyniać się do powstawania chorób. By temu zapobiegać, można zaś zrobić wiele. Doskonale działają antyperspiranty do stóp (niektóre z nich służą też do pryskania obuwia) i talk, który wchłania nadmiar wilgoci i pozwala cieszyć się suchością oraz świeżością stóp. Bardzo ważne jest też noszenie dobrej jakości obuwia, które zapewnia pewien stopień przewiewu nawet w zimowe dni. Szczególnie źle działają zaś kiepskie buty, ze sztucznych materiałów, w których pocenie mogą zauważać nawet osoby, które normalnie nie mają takiego problemu. Bardzo ważna okazuje się oczywiście odpowiednia higiena stóp.