rybikolagen.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Zdrowie

Obieg krwi w organizmie, czyli jak poprawić krążenie w nogach?

Choroby układu krążeniowego należą do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Słabe krążenie krwi spowodowane jest dzisiejszym trybem życia związanym z głównie siedzącą pracą, małą aktywnością fizyczną, niezdrowym jedzeniem i środowiskiem pełnym zanieczyszczeń. Pojawienie się problemów z krążeniem może być również związane z wiekiem czy naszymi genami. Co zrobić, jeżeli podejrzewasz występowanie takich problemów u Ciebie?

Dlaczego problemy z krążeniem odczuwamy w nogach?

W przypadku słabego krążenia, krew nie może dostarczać komórkom tlenu i składników odżywczych potrzebnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Serce pompuje krew do żył całego organizmu, jednak kiedy pojawiają się problemy w układzie, krew nie zostaje odprowadzona z powrotem do serca, zatrzymując się w najniższych częściach ciała, czyli kończynach dolnych. Cierpią na tym nasze nogi, które stają się obrzęknięte i dotykają je inne dolegliwości, jak i komórki ciała, które nie są odpowiednio utlenione i odżywione.

Objawy słabego krążenia

Jeżeli zauważymy w naszym ciele objawy, takie jak zimne dłonie i stopy, mrowienie i drętwienie kończyn, które wyglądają na posiniaczone i odczuwanie w nich kłującego bólu, ciągłe zmęczenie i bóle głowy, brak apetytu, częste przeziębienia, wypadające włosy i łamiące się paznokcie, niski popęd płciowy i pojawienie się żylaków, zgłoś się do lekarza. Nawet jeżeli nie jesteś przekonany, czy jest to coś poważnego, to lepiej dmuchać na zimne. W najgorszych przypadkach, słabe krążenie krwi może doprowadzić do pojawienia się chorób naczyń tętniczych (np. miażdżyca).

Jak poprawić krążenie w nogach?

Oczywiście poprawę krążenia zaczyna się od zmiany stylu życia – od dodania aktywności fizycznej, zmiany diety na zdrowszą i bogatą w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapewniania organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać w celu pobudzenia krwioobiegu, nie powinny być wymagające – najważniejsze, aby były wykonywane regularnie po około 30 minut. Do takich form aktywności należą spacery, jogging, pływanie, jazda rowerem czy proste ćwiczenia, które znamy z lekcji wychowania fizycznego, poprzedzone rozgrzewką i zakończone rozciąganiem.

Warto także myśleć o zdrowiu w pracy – wykonywać krótkie spacery w czasie przerw i w miarę możliwości trzymać nogi uniesione, na np. małym podeście czy pudle schowanym pod biurkiem.
To samo tyczy się spędzania czasu w domu – warto nie przemęczać dodatkowo swoich nóg i dać im odpocząć, trzymając je uniesione ponad linią serca, masując je z pomocą olejków, a podczas prysznica polewając naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, co dodatkowo pobudzi krążenie krwi.

Jeżeli chodzi o zalecenia do diety, to należy jeść dużo cytrusów zawierających witaminę C i hesperydynę pozytywnie wpływających na obieg krwi i procesy zachodzące w naczyniach krwionośnych, czosnek, produkty zawierające kwasy omega-3, jak ryby, owoce morza, pestki, nasiona, orzechy, a do posiłków dodawać ostre przyprawy, np. imbir, pieprz czy ostrą paprykę. Powinno się ograniczyć spożywanie soli i cukrów. Ważne jest kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu.
Oprócz tego należy zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Dbanie o poprawę krążenia krwi w naszym organizmie warto zacząć już teraz, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości, które mogą dosięgnąć każdego.