Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Obieg krwi w organizmie, czyli jak poprawić krążenie w nogach?

21 listopada 2020


Choroby układu krążeniowego należą do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Słabe krążenie krwi spowodowane jest dzisiejszym trybem życia związanym z głównie siedzącą pracą, małą aktywnością fizyczną, niezdrowym jedzeniem i środowiskiem pełnym zanieczyszczeń. Pojawienie się problemów z krążeniem może być również związane z wiekiem czy naszymi genami. Co zrobić, jeżeli podejrzewasz występowanie takich problemów u Ciebie?

Dlaczego problemy z krążeniem odczuwamy w nogach?

W przypadku słabego krążenia, krew nie może dostarczać komórkom tlenu i składników odżywczych potrzebnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Serce pompuje krew do żył całego organizmu, jednak kiedy pojawiają się problemy w układzie, krew nie zostaje odprowadzona z powrotem do serca, zatrzymując się w najniższych częściach ciała, czyli kończynach dolnych. Cierpią na tym nasze nogi, które stają się obrzęknięte i dotykają je inne dolegliwości, jak i komórki ciała, które nie są odpowiednio utlenione i odżywione.

Objawy słabego krążenia

Jeżeli zauważymy w naszym ciele objawy, takie jak zimne dłonie i stopy, mrowienie i drętwienie kończyn, które wyglądają na posiniaczone i odczuwanie w nich kłującego bólu, ciągłe zmęczenie i bóle głowy, brak apetytu, częste przeziębienia, wypadające włosy i łamiące się paznokcie, niski popęd płciowy i pojawienie się żylaków, zgłoś się do lekarza. Nawet jeżeli nie jesteś przekonany, czy jest to coś poważnego, to lepiej dmuchać na zimne. W najgorszych przypadkach, słabe krążenie krwi może doprowadzić do pojawienia się chorób naczyń tętniczych (np. miażdżyca).

Jak poprawić krążenie w nogach?

Oczywiście poprawę krążenia zaczyna się od zmiany stylu życia – od dodania aktywności fizycznej, zmiany diety na zdrowszą i bogatą w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapewniania organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać w celu pobudzenia krwioobiegu, nie powinny być wymagające – najważniejsze, aby były wykonywane regularnie po około 30 minut. Do takich form aktywności należą spacery, jogging, pływanie, jazda rowerem czy proste ćwiczenia, które znamy z lekcji wychowania fizycznego, poprzedzone rozgrzewką i zakończone rozciąganiem.

Warto także myśleć o zdrowiu w pracy – wykonywać krótkie spacery w czasie przerw i w miarę możliwości trzymać nogi uniesione, na np. małym podeście czy pudle schowanym pod biurkiem.
To samo tyczy się spędzania czasu w domu – warto nie przemęczać dodatkowo swoich nóg i dać im odpocząć, trzymając je uniesione ponad linią serca, masując je z pomocą olejków, a podczas prysznica polewając naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, co dodatkowo pobudzi krążenie krwi.

Jeżeli chodzi o zalecenia do diety, to należy jeść dużo cytrusów zawierających witaminę C i hesperydynę pozytywnie wpływających na obieg krwi i procesy zachodzące w naczyniach krwionośnych, czosnek, produkty zawierające kwasy omega-3, jak ryby, owoce morza, pestki, nasiona, orzechy, a do posiłków dodawać ostre przyprawy, np. imbir, pieprz czy ostrą paprykę. Powinno się ograniczyć spożywanie soli i cukrów. Ważne jest kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu.
Oprócz tego należy zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Dbanie o poprawę krążenia krwi w naszym organizmie warto zacząć już teraz, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości, które mogą dosięgnąć każdego.

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski