Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak pobudzić trawienie?

26 grudnia 2020

Przyspieszenie trawienia to jedna z najważniejszych kwestii dla osób pragnących schudnąć, gdyż zwykle to spowolnienie pasażu jelitowego ma wpływ na wzrost wagi. Temat ten żywo interesuje też osoby mające zaparcia oraz inne problemy gastryczne, związane z niestrawnością. Osiągnąć to można na wiele sposobów.

Zioła wspierające trawienie

Znakomitym, a przy tym całkowicie bezpiecznym, dzięki temu, że naturalnym, sposobem na wsparcie trawienia i przywrócenie regularności wypróżnień jest sięganie po zioła. Mogą to być tabletki ziołowe, ale jeszcze lepiej będzie pić herbatki, ponieważ:

– są one jeszcze bardziej naturalne,

– sprzyjają lepszemu nawodnieniu organizmu – a to też jest bardzo ważne w profilaktyce zaparć,

– często mają całkiem przyjemny smak – zwłaszcza mięta.

Ziół poprawiających trawienie jest bardzo wiele. Można pić je pojedynczo, samodzielnie mieszać, łącząc ze sobą susz czy herbatki różnych gatunków, lub też stawiać na specjalne mieszanki. Są one dostępne w sklepach zielarskich, aptekach, a nawet w drogeriach. Najpopularniejsze zioła wspierające trawienie to oczywiście mięta i rumianek, ale pomóc może też dziurawiec, ostropest, lukrecja, anyż, koper włoski czy lawenda. Trzeba jednak pamiętać, że działają one przede wszystkim poprzez wspieranie wydzielania żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów, a także poprawiają produkcję kwasów żołądkowych. Mogą więc nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób narzekających na częste zgagi.

Regularne jedzenie

Choć zasada ta powtarzana jest przez specjalistów żywienia jak mantra, ciągle wiele osób się do niej nie stosuje, co bywa przyczyną i zaparć, i nadwagi. Przede wszystkim nie warto omijać śniadań, gdyż jest to pierwszy posiłek na „rozruch” układu trawiennego. Jeśli nie obudzi się go w ten sposób, będzie potem przez cały dzień działał wolniej, przez co spożywane posiłki mogą zalegać na żołądku. Jeśli zaś będzie się spożywać posiłki w równych odstępach czasu, organizm będzie je spokojnie i na bieżąco trawił. Pozwoli to też uniknąć takich dolegliwości jak wzdęcia, ból brzucha czy inne objawy niestrawności.

Co na przeczyszczenie?

Zaparcia to bardzo częsty problem, a jeśli występują u osób odchudzających się, uniemożliwiają im tracenie na wadze. Przyczyną takich zjawisk jest między innymi zła dieta, nieregularne jedzenie, ale też brak błonnika w diecie, a także siedzący tryb życia i brak ruchu. Warto też pić więcej wody. Jeśli problem jest wyjątkowo uciążliwy, co jakiś czas można sięgnąć po herbatkę czy tabletki na przeczyszczenie odchudzanie jednak nie może opierać się tylko na stosowaniu takich środków. Znacznie lepiej będzie stosować błonnik w formie przeznaczonej do rozpuszczania w płynie. Nadużywanie środków przeczyszczających tylko spotęguje problem zaparć, ponieważ „rozleniwi” jelita.

Ważny ruch

Nie wszyscy wiedzą o tym, że sport nie tylko powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, ale też przyspiesza trawienie, wzmagając ruchy robaczkowe jelit, przez co treść pokarmowa szybciej przesuwa się przez przewód pokarmowy. Warto więc ruszać się jak najwięcej – zupełnie błędne jest przekonanie, że po posiłku należy się położyć!

usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski