Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak zbilansować dietę?

26 stycznia 2021 zdrowa dieta

Mądra i zdrowa dieta musi być różnorodna i przede wszystkim prawidłowo zbilansowana. Powinno znaleźć się w niej miejsce dla wszystkich makroskładników i wszystkich witamin oraz substancji mineralnych, czyli składników, które odżywiają organizm i dzięki którym ten może prawidłowo pracować. Dziś skupimy się jednak na samych makroskładnikach, nazywanych potocznie „makro”. Jak je rozłożyć w diecie, by móc na niej chudnąć i jednocześnie nie doprowadzić do żadnych niedoborów pokarmowych?

Zbilansowana dieta? Zacznij od białka

Jeżeli układasz dietę samodzielnie, zacznij od białka. Naukowcy twierdzą, że powinno się go spożywać przynajmniej 0,8 g na każdy kilogram masy ciała, ale w rzeczywistości osiągniesz znacznie więcej, jeśli zwiększysz tę dawkę. Przyjmij, że powinna ona wynieść min. 1,6 g. Jeżeli natomiast ćwiczysz i zależy ci na rozbudowaniu masy mięśniowej, tego białka możesz jeść jeszcze więcej – nawet do 2,4 g. Nie przesadzaj jednak także w drugą stronę. Spożycie białka na poziomie 3 g na 1 kg masy ciała nie ma żadnego sensu, a może obciążyć nerki. Trzymaj się więc przedziału 1,6-2,4 g białka na 1 kg masy ciała. Przez pierwszy okres diety możesz na bieżąco sprawdzać, czy udaje ci się pokryć to wyznaczone zapotrzebowanie na proteiny.

zbilansowana dieta

Tłuszcze i węglowodany

Zdrowa dieta to jednak nie tylko samo białko. Powinieneś zatem uwzględnić w niej także różne produkty będące źródłami tłuszczy oraz samych węglowodanów. Wszystkie makroskładniki staraj się czerpać z dobrych i naturalnych źródeł. Węglowodanów dostarczą ci pełnoziarniste produkty zbożowe, a tłuszczy – orzechy czy oleje roślinne.

dietanadzis.pl
usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski