Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Odparzenia na stopach – jak sobie z nimi poradzić?

3 grudnia 2020

Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz w życiu nie nabawiłaby się jakichś nieprzyjemnych odcisków i odparzeń na stopach. Zwykle z tego typu problemami borykamy się latem. To właśnie wtedy nieprawidłowo dobrane obuwie, gdy na zewnątrz panuje wysoka gorąca temperatura, może skutkować pęcherzami i odparzeniami. Jak poradzić sobie z tym w miarę szybko, tak by wrócić do codziennej aktywności? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Odpowiedni dobór obuwia

Na początku warto zwróć uwagę na profilaktykę, a nie na samo leczenie już powstałych odparzeń. Warto wiedzieć o tym, że prawidłowy dobór obuwia może pomóc nam w tym, by odparzenia i bąble pojawiały się jak najrzadziej. Jeżeli ktoś zna swoje stopy i wie, że ma wyjątkowo wrażliwą skórę, powinien wybierać buty ze skóry, to właśnie w nich ryzyko odparzeń jest dużo mniejsze. Dlaczego? Bo skóra to materiał naturalny, a buty ze skóry zapewniają zupełnie inne środowisko dla stóp niż buty ze sztucznych tworzyw. Po pierwsze skóra jest bardziej przewiewna, dlatego też nawet w gorące dni w stopy nie jest tak bardzo ciepło. Nie pocą się, dlatego też nie pojawia się tarcie, podczas którego na stopach tworzą się nagniotki i bąble. Jest mięciutka, stąd też stopom jest po prostu przyjemniej. Jeżeli wybierze się sztywne buty z tworzyw, które są mało elastyczne i nie dostosowują się do stóp podczas ruchu, bąble gwarantowane. Jednym słowem, aby mieć stopy w najlepszej formie, musimy inwestować w dobre jakościowo buty. Wszystkie te, które kiedykolwiek nas otarły, najlepiej po prostu od razu wyrzucić.

Dezodorant do stóp i talk

Jeżeli wiemy, że nasze stopy są wyjątkowo wrażliwe i nawet w mięciutkich butach ze skóry często pojawiają się nam odciski, musimy wyprzedzić zdarzenia i zastosować środki ochronne. Świetnie działa dezodorant do stóp. Dzięki niemu stopy będą się mniej pocić, a zatem też mniej ślizgać wewnątrz buta. Dobry dezodorant sprawi, że zachowamy higienę, ale też zmniejszymy ryzyko pojawienia się odparzeń. Przydatne może być również talk do stóp. To rodzaj pudru, którym możemy posypać nasze stopy, zdaniem włożymy je do butów. Jeżeli nosimy buty zabudowane, takie jak na przykład baletki, mokasyny oraz inne modele, koniecznie zakładajmy skarpetki lub stopki. Jeśli buty są mocno wycięte, sprawdzą się te prawie niewidoczne, które jednak chronią stopę przed otarciem.

Odparzenia na stopach

Jak leczyć odparzenia, jeżeli już się pojawiły? Po pierwsze warto pamiętać o tym, że bąbli, które pojawiły się na naszych stopach, nigdy nie należy samodzielnie przekuwać. Musimy poczekać na to, aż wszystko zacznie goić się samoistnie. Po drugie pamiętajmy, że różnego rodzaju specjalistyczne plasterki, które możemy kupić w dobrych drogeriach lub aptekach, rzeczywiście wspierają regenerację skóry i pomagają w szybszym gojeniu się. Dobrze mieć je w domu. Dzięki nim uda się również normalnie funkcjonować i chodzić, pomimo tego, że na stopie jest jakiś nieprzyjemne odparzenie czy bąbel. W końcu tego typu przypadki nie zwalniają nas z codziennej aktywności, wychodzenia do pracy. Aby zapewnić komfort stopom, trzeba wtedy nosić wygodne miękkie buty, najlepiej jak najbardziej otwarte.

usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski