Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co to jest BMI?

15 grudnia 2020 bmi

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który służy do określenia sylwetki danej osoby. Prawidłowa masa ciała mieści się w przedziale 18,5 – 25, natomiast wynik niższy świadczy o niedowadze, a wyższy o nadwadze lub jeśli BMI wynosi więcej niż 30 to, o otyłości.

Obliczanie BMI

Do obliczania wskaźnika masy ciała służy wzór na BMI (masa ciała/ wzrost2 w cm), można również wykorzystać kalkulator BMI, który dodatkowo od razu pokaże, czy wynik jest prawidłowy. Jednak nie u każdego można stosować ten wskaźnik. BMI nie ma zastosowania u kobiet w ciąży i osób z wysoką zawartością masy mięśniowej. Dodatkowo należy pamiętać, że ogólnie podawane normy dotyczą jedynie osób dorosłych. U dzieci można obliczyć BMI za pomocą tego samego wzoru, jednak wynik BMI u dziecka sprawdza się na specjalnie przygotowanych siatkach centylowych.

BMI a otyłość

Warto pamiętać, że BMI świadczące o otyłości, to również informacja, że dana osoba ma większe ryzyko rozwoju wielu chorób (np. cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie) i w związku z tym powinna rozpocząć odchudzanie. Odchudzanie w takiej sytuacji to nie kwestia poprawy wyglądu, ale przede wszystkim chęć poprawy zdrowia i sprawności fizycznej.

fizjovitae.pl
usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Planowanie posiłków
Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

Jak widzi osoba z astygmatyzmem ?

30 października 2021

zdrowe przekąski

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski