rybikolagen.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

bmi
Zdrowie

Co to jest BMI?

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który służy do określenia sylwetki danej osoby. Prawidłowa masa ciała mieści się w przedziale 18,5 – 25, natomiast wynik niższy świadczy o niedowadze, a wyższy o nadwadze lub jeśli BMI wynosi więcej niż 30 to, o otyłości.

Obliczanie BMI

Do obliczania wskaźnika masy ciała służy wzór na BMI (masa ciała/ wzrost2 w cm), można również wykorzystać kalkulator BMI, który dodatkowo od razu pokaże, czy wynik jest prawidłowy. Jednak nie u każdego można stosować ten wskaźnik. BMI nie ma zastosowania u kobiet w ciąży i osób z wysoką zawartością masy mięśniowej. Dodatkowo należy pamiętać, że ogólnie podawane normy dotyczą jedynie osób dorosłych. U dzieci można obliczyć BMI za pomocą tego samego wzoru, jednak wynik BMI u dziecka sprawdza się na specjalnie przygotowanych siatkach centylowych.

BMI a otyłość

Warto pamiętać, że BMI świadczące o otyłości, to również informacja, że dana osoba ma większe ryzyko rozwoju wielu chorób (np. cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie) i w związku z tym powinna rozpocząć odchudzanie. Odchudzanie w takiej sytuacji to nie kwestia poprawy wyglądu, ale przede wszystkim chęć poprawy zdrowia i sprawności fizycznej.

fizjovitae.pl