Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak dbać o stopy?

30 października 2020

O konieczności dbania o stopy wiele kobiet przypomina sobie dopiero wtedy, gdy robi się na tyle ciepło, iż sięgają po odkryte obuwie. Wówczas nierzadko okazuje się, że ich stopy są żółte od zrogowaceń i mają mocno wysuszoną skórę. Najprościej wówczas jest udać się do kosmetyczki na zabieg pedicure, jednak to nie wystarczy – o stopy należy dbać przez okrągły rok, a poza sezonem letnim jest to nawet ważniejsze – ze względu na noszenie zakrytego obuwia, co jest dla stóp sporym wyzwaniem.

Uniknąć problemów

Na stopach spoczywa wielki ciężar, i to dosłownie – dźwigają one całą masę ciała. W dodatku ich budowa sprawia, że nie mają lekko i są narażone na występowanie wielu problemów, które początkowo są tylko uciążliwe czy nieestetyczne, ale szybko mogą przerodzić się w poważniejsze problemy, z grzybicą na czele. Konieczna jest zatem odpowiednia i systematyczna pielęgnacja, nie tylko wtedy, gdy nosi się sandałki czy klapki. Wtedy zresztą większość kobiet skupia się głównie na wyglądzie paznokci, gdy tymczasem skóra stóp potrzebuje o wiele więcej troski. Inaczej może mocno się wysuszać, rogowacieć, a nawet pękać, co dotyczy zwłaszcza pięt i niestety otwiera drogę bakteriom chorobotwórczym oraz grzybom.

Nawilżanie jest niezbędne

Stopy mają niewiele gruczołów łojowych, dlatego są silnie narażone na wysuszanie. Niestety, wiele osób zapomina o ich nawilżaniu – jest to potrzebne tak samo jak w przypadku wszelkich innych części ciała. Po dobry krem, na przykład z mocznikiem, powinno się sięgać każdego dnia. Zapobiegnie to nieprzyjemnemu uczuciu ściągnięcia skóry, a także jej wysuszaniu się i nadmiernemu rogowaceniu, jak również pękaniu pięt.

Ważne złuszczanie

Wydaje się jednak, że najważniejszym zabiegiem dotyczącym stóp jest złuszczanie, czyli pozbywanie się martwego naskórka. Warto robić to na bieżąco, w miarę pojawiania się tego problemu, gdyż pozwoli to cieszyć się miękką i gładką skórą, bez brzydkich zażółceń, które bardzo źle świadczą o właścicielce. Stosować można peelingi, ale większość osób wybiera złuszczanie mechaniczne – za pomocą pumeksu lub tarki. Zgrubień i zrogowaceń lepiej jest nie wycinać, gdyż można się zranić, a przede wszystkim powoduje to, że naskórek narasta jeszcze mocniej, więc poradzenie sobie z nim jest jeszcze trudniejsze.

Jak dbać o stopy, które nadmiernie się pocą?

Pocenie się stóp to częste zjawisko, niezwykle uciążliwe, krępujące, nieprzyjemne, a także mogące przyczyniać się do powstawania chorób. By temu zapobiegać, można zaś zrobić wiele. Doskonale działają antyperspiranty do stóp (niektóre z nich służą też do pryskania obuwia) i talk, który wchłania nadmiar wilgoci i pozwala cieszyć się suchością oraz świeżością stóp. Bardzo ważne jest też noszenie dobrej jakości obuwia, które zapewnia pewien stopień przewiewu nawet w zimowe dni. Szczególnie źle działają zaś kiepskie buty, ze sztucznych materiałów, w których pocenie mogą zauważać nawet osoby, które normalnie nie mają takiego problemu. Bardzo ważna okazuje się oczywiście odpowiednia higiena stóp.

usuwanie tatuażu

Redakcja rybikolagen.pl

Nasi redaktorzy to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze trendy w świecie mody, wskazują na innowacje w dziedzinie urody oraz promują zdrowe nawyki życiowe. Na rybikolagen.pl znajdziesz nie tylko artykuły prezentujące najnowsze kolekcje, stylizacje czy nowości kosmetyczne, ale również porady dotyczące pielęgnacji skóry, zdrowego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dezodorant czy antyperspirant
usuwanie tatuażu

Jesteś zainteresowany reklamą?

usuwanie tatuażu